ČASTÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI
Na této stránce jsou uvedeny nejvíce opakované dotazy na téma brýlí a kontaktních čoček. Kliknutím na podtržená slova budete na našich stránkách přesměrováni tam, kde se dozvíte více
Pokud byste odpověď na Vaši otázku nenašli, kontaktujte nás.
1. Co je to antireflexní úprava a k čemu je dobrá?
Antireflexní úprava je vrstva, která zaručuje lepší propustnost světla. Pohled přes skla vybavené touto vrstvou je jasnější a kontrastnější. Antireflexní úpravu doporučujeme do všech brýlí, na jakékoli použití. Nejvíce ji však oceníte při jízdě autem nebo při práci u počítače.
2. Zvyknu si na multifokální brýle? Mám strach, že s nimi nebudu vidět
Zastavte se v optice na Táborské a vyzkoušejte si multifokální skla v praxi s pomocí adaptéru. Vyzkoušení je zdarma.
3. Jaké jsou nejlepší sluneční brýle pro řidiče?
Velmi kvalitní zobrazení nabízejí polarizační skla. Jsou vyrobena tak, aby se Vám neleskla vodorovná plocha (silnice, kapota, palubní deska auta). Navíc nezkreslují signální barvy semaforu a současně zvýrazňují kontrasty. Pro řidiče s oční vadou nabízíme dioptrické brýle s polarizačním klipem, nebo dioptrická polarizační skla.
4. Jsou samozabarvovací skla vhodná na řízení auta?
Není to optimální volba. Za skly automobilu nejste vystaven(a) přímému slunci a zabarvení skel se nemá čím aktivovat. Za optimálních podmínek dojde k zabarvení okolo 20%, což nemusí být dostatečné.
Určitou výjimkou jsou speciální zabarvovací skla s polarizací. Více informací Vám poskytneme v optikách.
Samozabarvovací plastová skla jsou však vynikajícím řešením tehdy, pokud nechcete nebo nemůžete během dne neustále přehazovat čiré a sluneční brýle (při rekreačním sportu, pobytu v přírodě, procházce po městě, práci na zahrádce apod).
Ideální volbou na řízení auta jsou obruby s magnetickým slunečním klipem, který snadno nasadíte a sundáte jednou rukou i během jízdy, podle potřeby.
5. Které brýle vydrží hrubé zacházení?
Žádné. Ani nejodolnější brýle z materiálu titanflex nevydrží hrubé zacházení, tedy sundávání jednou rukou, odkládání na palubní desku auta v létě apod. Každý zákazník, který si u nás brýle pořizuje, dostane podrobný návod na použití, aby brýle plnily správně svůj účel dlouhou dobu.
6. Může se nošením brýlí zrak dále zhoršovat?
Nošením brýlí se správně zvolenou korekcí se zrak zhoršit nemůže. Změny dioptrických hodnot jsou dány geneticky, nebo fyziologicky. Ke zhoršování zraku může dojít tehdy, když se přes brýle určené na čtení díváte na větší vzdálenosti – například na televizi nebo monitor počítače, který je umístěný dále než 50 cm. Na každou vzdálenost je potřeba mít jinou dioptrickou hodnotu skel. Ideálním řešením v tomto případě jsou multifokální skla nebo brýle na počítač.
7. Mám předepsány brýle na dálku, avšak dioptrie mám nízké. Je nutné je používat stále, nebo jen příležitostně?
Pokud situace nevyžaduje ostré vidění a Vám není nepříjemné vidět trochu rozmazaně, brýle používat nemusíte. To však neplatí při řízení auta, zejména za šera nebo v noci! V autě noste brýle vždy.
8. Jaký je postup při pořízení kontaktních čoček? Dosud jsem je nepoužíval(a).
Je potřeba domluvit si v optice na Táborské termín aplikace. První aplikace trvá v průměru hodinu a půl. Zahrnuje důkladnou prohlídku předního segmentu oka, změření parametrů oka a stanovení dioptrií. Následuje výběr vhodné kontaktní čočky, zácvik nasazování a vyndávání čočky.